פחדים וחרדות

האם ישנו מישהו שלא חווה פחד מעולם? כולם מפחדים. גדולים וקטנים כאחד. הפחד הינו משאב חיובי ומנגנון הישרדותי שמסייע לנו בהימנעות מסכנה. בעבר היה זה הצורך להיות קשובים לטבע ולהימנע מחיות טרף ואילו כיום, הסכנות לובשות צורה אחרת;

ילדים רכים בשנים ימנעו מקרבה לאנשים זרים וייצמדו להוריהם, ילדים גדולים יותר יפחדו מחלומות רעים ומפלצות, ואלה שבגיל בית הספר ותיכון עלולים לפתח פחד ממבחנים, מצבים חברתיים ועוד. במרוצת השנים, חווה הילד צורות שונות של פחדים. ההתמודדות עימם היא הגורם המכריע באם מדובר במשהו חריג או בהתמודדות נורמטיבית.

אז אם הפחד הוא כל כך טבעי, מדוע שנעסוק בו? התשובה נעוצה בדרגות הפחד. ברגע שהילד נכנס למצב חרדה שבא לידי ביטוי בחוסר אונים, מתח נפשי ומצוקה, אז קיים צורך בהתערבות שלנו, המבוגרים. הסיבה לכך היא שככל שהילד יימנע מהמצבים שמעוררים אצלו פחד, כך תתקבע אצלו ההימנעות. באופן זה, יעמיק סבלם של הילדים והחרדה תושרש ותהפוך להיות דומיננטית בניהול חייהם, באופן שישפיע גם על בני המשפחה הקרובים.

כיצד עוד ניתן להבחין בין פחד לחרדה? לאחר הפחד מתקיים תהליך נורמאלי של רגיעה, בעוד שבחרדה ישנם תסמינים ארוכי טווח שמשבשים את אורח החיים.

ישנן צורות רבות לחרדות ואצל כל ילד נוכל למצוא תמהיל אחר של תופעות חרדתיות;

  • היבטים פיזיולוגיים: קשיי נשימה, הזעת יתר, תנועות עצבניות, פעולת מעיים מוגברת, כאבי ראש, מצמוצים מוגברים ועוד.
  • היבטים התנהגותיים: התנהגות שונה מהרגיל, פיתוח תלות בנוכחות מבוגר, התקפי אלימות, דיכאון, הימנעות ממצבים שעלולים לגרום להופעת הפחדים, פאניקה ועוד.

מחקרים מראים שאחת הסיבות המרכזיות לדיכאון בקרב ילדים שנמצאים בשלב טרום בגרות, הינה חרדה שלא טופלה. יש לשים לב לכך שבמצבי חרדה, ילדים שמאובחנים עם קשב וריכוז יכולים להגיב בצורה קיצונית ועוצמתית יותר.

אנו חיים במדינה בה המצב הביטחוני משפיע באופן ישיר על המצב הנפשי, של מבוגרים, צעירים ורכים בשנים כאחד. במחקרים שבדקו פוסט טראומה בקרב ילדים שחוו נפילות טילים בדרום, מצאו כי אחוזים גבוהים מהם נתונים בפוסט טראומה, גם בחלוף המלחמה ואף 7 שנים אחרי. הסיבה לכך נעוצה גם בשכיחות ותכיפות המצב הביטחוני הקשה, באיזור.

אילו שיטות נהוגות לטיפול בפחדים וחרדות בקרב ילדים?

גישה קוגנטיבית התנהגותית;

טיפול תרופתי שניתן על ידי פסיכיאטר;

אך אפשר גם אחרת: טיפול נוירותרפיה ו-NLP מציע כלים פורצי דרך לטיפול בבעיה. לשמחתנו, חרדה, במקביל להיותה תופעה נפוצה ובעלת השפעה תהומית על אורח החיים, היא גם מהתופעות שניתן בקלות יחסית לטפל בה. בשיטה זו, לומד האדם החרד לנהל את החרדה.

ובינתיים, מה ניתן לעשות כשהילד נתון בחרדה? כיצד ניתן לעזור לו?  ראשית, הקשיבו לילדיכם והימנעו מביטול רגשותיו ופחדיו. סייעו לילד להתמודד עם הפחד באמצעות משחק/תיאטרון/פיסול/יצירה ועוד. ותמיד, חבקו את הילד חיבוק איתן שנוגע היטב, העניקו לו ביטחון.