הרטבת לילה היא הטלת שתן בעת שינה, באופן לא רצוני. זהו עניין מטריד שמחבל בשגרת השינה ומשבש את חיי הסובל מכך וכן, את חיי בני משפחתו.

פעמים רבות, אנו שומעים בקליניקות, על ילדים, נוער וגם מבוגרים שמתמודדים עם הרטבת לילה. כשהרטבת לילה מתרחשת בגיל הרך, ישנה אמפתיה והבנה שמדובר בתהליך טבעי של גמילה. המבוכה מתרחשת כשמדובר בילדים, נוער ומבוגרים שעדיין חווים קושי בשליטה בסוגרים בעת שינה. לא עוד! לנוירותרפיה ולתורת ה- NLP יש את הכלים המדויקים שיהפכו את חייכם לנעימים ויבשים במהירות.

ממחקרים עולה כי תופעת ההרטבה שכיחה יותר בגילאים צעירים ועומדת על כ- 12%, בגילאים 6-11 נמצא שכ- 6% מרטיבים, ובגיל 12 ומעלה – כשני אחוזים.

הסיבות להרטבה מגוונות והן כוללות אספקטים רגשיים (לידת אח/ות חדש/ה, מעבר דירה, גירושים, כניסה לגן חדש ועוד), אספקטים פיזיולוגיים (שלפוחית שתן קטנה, שינה עמוקה מידי, סוכרת, בעיות הורמונליות ועוד) ואף אספקטים גנטיים כשנמצא כי ישנה שכיחות גדולה להרטבה במשפחות בהן אחד ההורים נהג להרטיב בצעירותו.

מתבגרים ומבוגרים שחווים הרטבת לילה חשים בושה ומבודדים עצמם ממצבים חברתיים שכוללים לינה. העצות הניתנות למבוגרים כוללות הימנעות מאלכוהול, קפאין לפני שינה, הימנעות מנטילת תרופות משתנות ועוד.

תכיפות ההרטבה משתנה מאחד לשני; יש המרטיבים מידי לילה פעם אחת, ויש כאלה שיותר, ויש שמרטיבים כמה פעמים בשבוע ולא כל שבוע. במחקרים שבוצעו, נמצא כי בנים מרטיבים פי 2 מבנות וכן שילדים שסובלים מהרטבת לילה אינם מתעוררים בקלות מרעשים כמו ילדים שלא סובלים מהרטבת לילה.

תופעת ההרטבה מדירה שינה מהורים רבים והעצות הניתנות הן; לא להרבות בשתיה לפני השינה, להעיר את הילד באופן מתון כשעה וחצי לאחר ההירדמות לצורך מתן שתן. כדאי להשתמש בניילון חוצץ בין הסדין למזרון על מנת למנוע הרטבת המזרון, במצבים שבהם מתרחשת ההרטבה יש לערב את הילד (תלוי בגילו ויכולותיו) בהחלפת המצעים.

אמנם, תופעת ההרטבה לא נעימה להורים, אך היא עוד יותר לא נעימה לילדים ולבני הנוער שסובלים מכך. התחושה היא תחושה קשה ולעיתים של עלבון וכישלון. יש להימנע מהוכחת הילד ומתן עונשים מאחר שפעולות אלו עלולות להחריף את הבעיה. יש לסייע ולהעניק תמיכה.

באמצעות הנוירותרפיה אנו מבררים בקלות ובמהירות את שורשי הקושי, בוחנים את הצורך הפנימי בהרטבה ומשם הדרך אל השינוי והמיטה היבשה מהירים. גם הביטחון העצמי, תחושת הסיפוק וההצלחה מגיעים בעקבות השינוי.

פנו עוד היום לקליניקות שלנו ותיהנו בהקדם מלילה יבש.