גמילה

גמילה הינה התערבות הנדרשת כשמתקיימת התמכרות להתנהגות או לחומר כלשהו. ישנם סוגים רבים של התמכרויות כגון חומרים פסיכו-אקטיביים כסמים, אלכוהול, תרופות מרשם פסיכיאטריות ועוד, שהינם חומרים שמשפיעים על המח ועל התפקוד הנפשי.

לצד חומרים אלו התוודענו בשנים האחרונות להתמכרויות למשחקי מחשב, רשתות חברתיות, משלוח הודעות טקסט, הפרעות אכילה,  הימורים ועוד. בנוסף, ניתן לראות מגמה הולכת וגדילה של מתן חשיבות יתר לחומריות – דבר המשפיע על הילדים ובני הנוער לנסות לשפר את מצבם הכלכלי הן באמצעות סחר בחומרים אסורים, הימורים ועוד.

ילדים ובני נוער זמינים לצריכת אלכוהול, עישון, עישון נרגילה (שמשתכלל אף הוא עם השנים ומתווספים אליו חומרים ממכרים אחרים כגון אלכוהול) וצריכת סמים. כיום תרבות השתייה הולכת ומתחזקת וילדים ובני נוער מוצאים דרכים יצירתיות לרכישת אלכוהול למרות גילם הצעיר. מחקרים מעידים כי 19% מבני 11 שותים אלכוהול לפחות פעם בשבוע ובקבוצת בני הנוער דווח כי הצריכה עומדת על כ-60% ששותים אלכוהול באופן קבוע.

הסיבות להתמכרות בקרב ילדים ובני נוער הינן מגוונות וכוללות את רצונם להשתייך חברתית, סקרנות, נטייתם ללקיחת סיכונים, גנטיקה, רצון למפלט בגין מצוקה רגשית או אחרת ואף חיקוי של בני משפחה.

ההתמכרויות משפיעות גם על בני המשפחה הקרובים ובמצבים מעין אלו, חווים ההורים קשיים רגשיים רבים בהם הם נחשפים לשינויים בהתנהגות. מצבים אלו יוצרים בלבול ותהייה כיצד נכון לפעול. נתון חשוב שעלה ממחקרים הוא שנטיית הילדים ובני הנוער לקחת סיכונים בחייהם, פוחתת ככל שערוץ התקשורת עם הוריהם הינו פתוח ומאפשר שיח וקבלת האחר.

יחד עם זאת, יש להיות מודעים לסימנים המעידים על התמכרות כגון:  איבוד עניין חברתי, איבוד עניין בלימודים ובחוגים שאליהם השתייכו, היגיינה ברמה נמוכה, הסתגרויות, הסתבכויות עם החוק, פגיעות פיזיות ונפשיות ועוד. היה וכולם או חלקם מתקיימים, מסתמנת בעיה.

ישנן כמה מסגרות להתמודדות עם התמכרויות כאשפוזיות, מסגרות פנימייתיות ועוד.

לשמחתנו, ניסיוננו הרב בקליניקות של 'תתאמן תצליח' מאפשר לנו תוך  שימוש בשיטה הנוירותרפית לטפל בהתמכרויות בקרב ילדים ובני נוער. עד כה, טופלו  ילדים ובני נוער באחוזי הצלחה גבוהים והצליחו לשנות את ההרגלים באופן שהחזיר להם את השליטה בחייהם, ואותם לחיק משפחתם.

 

"הבן שלי התחיל לשחק במשחק מחשב של לחימה וכיבוש שטחים. בהתחלה, לא חשבנו שיש בזה משהו רע. עם הזמן, התחלנו לחוות אותו פחות ופחות בבית. ההתנהגות שלו הפכה להיות תוקפנית ואגרסיבית, הוא נמנע מזמן משפחה כי תמיד היה לו שלב לעבור או כסף וירטואלי להשיג. לקח לנו זמן להבין שהוא התמכר. זה הפך להיות בלתי נסבל. ההשקעה בלימודים פחתה, זמן החברה שלו הצטמצם לשחקנים שמשחקים אף הם את המשחק (מהארץ ומהעולם. לא אנשים שהוא מכיר).

פחדנו, וניגשנו לקבל עזרה בתתאמן תצליח. מספר מפגשים של הילד עם מלי והנחייה הורית סייעו לנו להחזיר את הילד למסלול. היום, אנחנו מבינים שלילד שלנו יש נטייה להתמכר למשחקי מחשב ואנחנו מונעים את זה ממנו בשיח בזכות המודעות שהוא פיתח במהלך המפגשים עם מלי".