חיים ומוות ביד הלשון.

"אמא, אני לא רוצה ללכת לבית הספר יותר" …מוכר?  אלפי ילדים בישראל סובלים מבריונות הצקות ושיימינג – שם חדש לתופעה ישנה!

שיימינג והצקות הינן תופעות הפוגעות באדם אחר באופן שמביא לסבל אצל הנפגע, לעיתים, עד לרמת פגיעה בנפש ובגוף.

השיימינג מתאפשר בשל הטכנולוגיה שאמנם הוסיפה תועלות רבות לחיינו, אך גם שידרגה את היכולת לפגוע, לבייש ולהשפיל. רבים ממהרים להביע את עמדתם, ללא רגישות למושא הביקורת. בשנים האחרונות, האמפתיה שלנו לאחר נפגעה, ומכאן יוצא שהאצבע קלה על המקש במקלדת המחשב, במכשיר החכם או בכל כלי אחר. הפוגע, חסר את היכולת הרגשית להבין ולקחת אחריות על עוצמת הפגיעה שלו באדם שאותו הוא מבקר, גם בשל העובדה שהוא לא רואה את העלבון של הנפגע.

הצקות הן תופעה קשה בפני עצמה ולרוב מתרחשות כשמתקיימת אינטראקציה חברתית כמו בית ספר, מועדון חברתי ואף מקומות עבודה. הנפגע חשוף לעלבונות תכופים, מבטים מזלזלים ואף פגיעה ברכוש ובגוף.

בשני מקרים אלו הנפגע עלול לפתח תופעות נפשיות ופיזיולוגיות כהסתגרות והימנעות מהחברה, דיכאון, עלבון עמוק כשברקע תחושת הערך העצמי שלו נפגעת. לצערנו, פעמים רבות המצב אף מחמיר עד כדי התאבדויות, הן בקרב צעירים והן בקרב מבוגרים.

במרוצת שנים אלו פגשנו בתתאמן תצליח, ילדים, בני נוער ואף מבוגרים שסבלו משיימינג והצקות, באופן שהשפיע על תפקודם היומיומי. כמומחים לנוירותרפיה, יש לנו לשמחתנו, את היכולת לעזור למתאמן לחדד את הכוחות, העוצמה והגמישות שלו, באופן שמסייע לו להתמודד בהצלחה עם האתגרים שהחיים צופנים בחובם, ולהחזיר את השמחה לחייו.

"ממש פחדתי לעבור ליד קבוצת הבנות האלה ש'סימנה אותי'. לא עשיתי להן כלום. מה עשיתי שזה מגיע לי? אני זוכרת שמהלחץ מהן, נפלתי ואז עוד יותר צחקו עלי. ניסיתי להיות חברה שלהן, לעשות מה שהן אומרות לי. לא היה אכפת לי כלום. רק שייגמר כבר הסבל הזה. צחקתי איתן וכל הזמן הזה התפללתי שיירדו ממני וישכחו שהן שנאו אותי.

לשמחתי, זה נגמר באיזשהו שלב, אבל הסתבר שהפגיעה בי נותרה בעינה וצרבה את תודעתי, אפילו שאני כבר בשנות הארבעים שלי. התאמנתי ב'תתאמן תצליח' בגלל דברים אחרים שרציתי להשתפר בהם, ואפילו לא ידעתי שאני עדיין חיה בתוך הסיטואציה החברתית הקשה הזו שחוויתי. התברר לי שהתקופה הזו פגעה בי מאוד בתחושת הערך והביטחון העצמי שלי.

כיום, אחרי האימון, אני מרגישה שקיבלתי כלים מדהימים שמעניקים לי את העוצמה שחיפשתי בחיי"